Monika Kołacz

monika-1-1400x125

AUTOR

MONIKA KOŁACZ

Motto

Nieustająco czuję się [tu] szczęśliwa (…), ale szczęście jest różne i to wiosenne nie jest podobne do letniego bądź jesiennego. (…) Ostatniej zimy tańczyłam z wielkiej radości w mroźnym ogrodzie.”

Elizabeth von Arnim o majątku w Rzędzinach; fr. książki „Elizabeth i jej ogród”

Skąd pomysł na blog?

    Kiedy w 2011 r. przeprowadzałam się do Bezrzecza, nie przypuszczałam, że ta decyzja wpłynie znacząco na moje życie osobiste i zawodowe.

Powoli, niejako przy okazji, odkrywałam piękno okolicy. Stopniowo rodziła się moja fascynacja regionem oraz chęć poszerzenia wiedzy na temat obszaru dawnego Kreis Randow.

Pomysł na Historie Lokalne powstał kilka lat temu, kiedy na łamach polickich gazet i gminnej strony internetowej, publikowałam teksty dotyczące powiatu polickiego i gminy Dobra – może niektórzy z Państwa jeszcze pamiętają. Z wykształcenia jestem historykiem sztuki, opowiadałam więc o zabytkach, ale też o ciekawych ludziach i miejscach. Starałam się pisać w sposób atrakcyjny i przystępny dla czytelnika, jednak nie ograniczałam się do ogólnie dostępnych danych faktograficznych. Wiele informacji, nigdzie wcześniej nie udostępnionych, zdobyłam sama. Jestem również autorką większości zdjęć ilustrujących artykuły.

Gościłam też u mieszkańców – często żyjących w domach, w którym wcześniej żyli ich rodzice lub teściowie – i słuchałam wspomnień z lat młodości. Widziałam, jak wielką przyjemność sprawia moim rozmówcom powrót do dawnych wydarzeń, o których wcześniej nie mieli okazji opowiedzieć nikomu, poza członkami własnych rodzin. Dla mnie możliwość uczestnictwa w takich spotkaniach była wielkim wyróżnieniem. I wspaniałym tematem do opisania ….

Obecnie wracam do tej działalności. Uważam, że dzieje obszaru obecnego powiatu polickiego, przed -, jak i powojenne, są niezwykle barwne i warte utrwalenia. Zarówno te oficjalne, jak i prywatne historie, nie będące do tej pory obiektem dużego zainteresowania historyków ani publicystów.

Na stronie, którą macie Państwo przed sobą, znajdują się teksty publikowane przeze mnie wcześniej oraz nowe, pisane na bieżąco. Blog jest w trakcie powstawania, ale już niedługo wszystkie artykuły będzie można znaleźć w jednym miejscu, na czym bardzo mi zależało.

Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zbiorach zdjęcia lub pamiątki (sprzed 1945 r. i późniejsze), dotyczące historii gminy Dobra i macie ochotę podzielić się swoimi wspomnieniami – zapraszam do kontaktu! Z przyjemnością spotkam się z Państwem i porozmawiam, a potem napiszę tekst, który będzie miał szanse trafić do szerokiego grona odbiorców.

Myślę, że to ważne, aby historia regionu została utrwalona dla tych, którzy przyjdą po nas.

Zapraszam zatem do kontaktu i życzę przyjemnej lektury!

Monika Kołacz

 

HISTORIE LOKALNE

Kurier Szczeciński pisze o “Historiach Lokalnych” Moniki Kołacz

Monika Kołacz, która prowadzi na stronie naszego stowarzyszenia regionalny blog historyczny, 15 miesięcy temu założyła na Facebooku grupę HISTORIE LOKALNE Bezrzecze i gmina Dobra.
W jej ramach do tej pory opublikowała ogromną ilość postów dotyczących dziejów przed- i powojennych, architektury, wspomnienia mieszkańców.

Sparrenfelde – Skarbimierzyce na zdjęciach, dokumentach i we wspomnieniach. Część II – po 1945 r.

W pierwszej części poznaliśmy najdawniejsze losy folwarku Skarbimierzyce. Zmiany, jakie nastały po zakończeniu II wojny światowej spowodowały nie tylko przesunięcie granicy pomiędzy Polską a Niemcami, ale też koniec pewnej epoki i narodziny nowej. Dawny majątek w Sparrenfelde znalazł się w innym kraju i kulturze, został upaństwowiony i stał się częścią dużego kombinatu rolniczego.

Sparrenfelde – Skarbimierzyce na zdjęciach, w dokumentach i we wspomnieniach. Część I – do 1945 r

Dawne Sparrenfelde obecnie Skarbimierzyce położone pomiędzy Mierzynem a Lubieszynem to jedna z najstarszych wsi w okolicach Szczecina.

Ballada o gorzelni w Dobrej

Gorzelnia została wybudowana na północ od założenia dworskiego, w centrum gospodarczego podwórza, na lekkim wzniesieniu; wyraźnie dominowała nad majątkiem. Zaprojektowana ją na planie zbliżonym do prostokąta wydłużonego na osi północ – południe, z elewacjami poszerzonymi o przybudówki.

Zwyczaje wielkanocne na Pomorzu przed wojną oraz w latach ’60 w Bezrzeczu

Obecnie święta Wielkanocne w większości polskich domów bez względu na region obchodzi się w podobny sposób: w Wielką Sobotę przygotowywany jest koszyk z pisankami i pokarmami do święcenia, w niedzielę rano rodzina spotyka się przy stole, a w lany poniedziałek kultywuje się tradycję, mniej lub bardziej intensywnego, wzajemnego oblewania wodą (lub perfumami).

Dzieciństwo w Wołczkowie w latach ’50 i ’60 we wspomnieniach pani Wandy Wołek- część II

Na początku lat ’50, kiedy pani Wanda i o rok młodszy brat, pan Paweł przyszli na świat, rodzina przez krótki czas mieszkała razem z babcią Weroniką w starym domku przy ul. Lipowej 27. Tak jak większość zabudowań w Wołczkowie, był on pozbawiony wygód.

Historie lokalne – (©) copyright 2021