„Ad vocem” – nieudana afera niezadowolonych radnych

„Ad vocem” – nieudana afera niezadowolonych radnych

Proponowane przez radnego Mariusza Lindner zmiany w statucie gminy Dobra mają na celu usprawnienie obrad, poprawę kultury wypowiedzi oraz zwiększenie odpowiedzialności radnych za podejmowane decyzje. Ponadto chciałby radny zmiany w punkcie wolne wnioski i informacje. Na początku obrad z tego punktu mogliby korzystać jedynie mieszkańcy gminy, natomiast radni głos w tej sprawie zabieraliby pod koniec sesji.

Uregulowanie wypowiedzi ad vocem

Kluczowa sprawą wydaje się uregulowanie wypowiedzi radnych tzw. ad vocem jednak ta propozycja spotkała się z falą hejtu w mediach społecznościowych sterowaną ze środowiska politycznego skupionego wokół Wspólnoty Samorządowej Magdaleny Zagrodzkiej i Pawła Malinowskiego.

Zresztą oceńcie tę regulację sami:

Zmiana dotyczy § 46. ust. 6 pkt 1) Statutu Gminy Dobra.

Stare brzmienie tego fragmentu:
1) Przewodniczący obrad udziela głosu według kolejności zgłoszeń, a w uzasadnionych przypadkach udziela głosu poza kolejnością.

Nowe brzmienie tego fragmentu :
1) Przewodniczący obrad udziela głosu według kolejności zgłoszeń. Przewodniczący obrad może udzielić głosu poza kolejnością zgłoszonych mówców, jeżeli konieczność zabrania głosu wiąże się bezpośrednio z głosem przedmówcy (ad vocem). Czas wystąpienia ad vocem nie powinien przekraczać 1 minuty. Nie udziela się głosu ad vocem do wypowiedzi ad vocem.

Zaznaczamy, że dalej radni mogą zabierać głos według kolejności zgłoszeń, więc ten punktu porządku obrad został tylko rozszerzony i uzupełniony o wypowiedzi ad vocem. Uchwała ta została przyjęta ilością głosów 11 do 7, czyli większość radnych była za doprecyzowaniem tego punktu porządku obrad. Jak widać powyżej, Radni Gminy Dobra uzyskali dodatkową możliwość zabrania głosu, w przypadku gdy nie zgadzają się sprzed mówcą

Definicja ad vocem

Ad-vocem„wyrażenie używane jako prośba o udzielenie w głosu w dyskusji poza kolejnością, w celu odniesienia się bezpośrednio do słów dopiero co wypowiedzianych przez dyskutanta (np. dla sprostowania)”Słownik SPJ

Do tej pory z powodu braku tej regulacji wypowiedź ad vocem była wykorzystywana do prowadzenia „wojenek” pomiędzy radnymi i prowadzenia dyskusji poza porządkiem obrad.

Stanowisko radnego Mariusza Lindner

– Osobiście mam dość wysłuchiwania na Sesjach Rady Gminy prywaty w stylu: kto z kim i dlaczego. Aktualnie wprowadzone uregulowanie pozwala sprostować przedmówcę, jeżeli wyrażona opinia w sprawie zdaniem innego radnego zawiera nieprawdę lub jest dla niego krzywdząca. Sprostowanie to zamyka automatycznie dyskusję w tej kwestii. Działa to w obie strony i przyczyni się z pewnością do zwiększenia kultury wypowiedzi i zakończenia tak zwanych „pyskówek”.

Jak do tej pory wyglądały w niektórych momentach Sesje Rady Gminy Dobra, każdy może sobie obejrzeć w relacjach TV z obrad sesji.